+420 261 211 434, +420 602 110 232 solar@novotnyelektronik.cz

 

Francouzský vývojář Qair začne koncem tohoto roku stavět plovoucí solární pole o výkonu 5,8 MW na laguně na východoafrickém hlavním ostrově. Tvrdí, že instalace bude po dokončení největším plovoucím projektem na světě, který bude po dokončení postaven na slané vodě.
Qair, francouzský nezávislý výrobce elektřiny, zveřejnil plány na instalaci 5,8 MW plovoucí sluneční energie na slanou lagunu na Seychelách.

Společnost uvedla, že instalace bude prvním plovoucím FV generátorem v Africe. Projekt začne stavět v červenci na slané laguně na Mahé, hlavním ostrově maličkého souostroví. Tvrdí, že po dokončení do konce letošního roku bude největším plovoucím PV projektem na světě instalovaným v prostředí slané vody.

Projekt bude také prvním solárním polem, které bude na Seychelách na čele IPP, tvrdí Qair. Neřekl, která společnost poskytne 13 500 solárních panelů, které budou použity v projektu, který bude postaven na 40 000 metrů čtverečních vody. Také nespecifikoval dodavatele plovoucích konstrukcí a dalších kritických komponent. Po dokončení bude instalace představovat přibližně 2% celkové výroby energie v souostroví.

Montairlier Qair zabezpečil projekt vládním výběrovým řízením v roce 2018, kdy skupina stále fungovala pod značkou Quadran. Nabízel plovoucí projekt PV jako součást konsorcia zahrnujícího seychelské FV instalátory VetiverTech. Prodá elektřinu na základě 25leté smlouvy o nákupu energie společnosti Public Utilities Corp., hlavnímu podniku na Seychelách.

Podle Mezinárodní agentury pro obnovitelné zdroje energie (IRENA) bude projekt významným přírůstkem kapacity pro malý souostrovní národ, který do konce roku 2018 instaloval jen zanedbatelný solární výkon 0,9 MW.

Začátkem tohoto měsíce se Lucia Holding a její dceřiné společnosti rebrandedovaly na Qair. Skupina zaměstnává asi 190 lidí ve 12 zemích po celé Evropě, Africe, Latinské Americe a Asii. V současné době provozuje asi 220 MW kapacity obnovitelných zdrojů, přičemž 780 MW projektů je nyní ve fázi výstavby a financování. Plánuje také v budoucnu zavést další 3 GW kapacity, přičemž 1 GW aktiv má být uvedena do provozu do roku 2022, podle svých webových stránek.